











Mailbox stainless steel/anthracite
€253,20
Manufacturer's Suggested Retail Price excl. 19% VAT
Albert letterbox 690773 made of stainless steel and aluminium, with integrated newspaper roll, front flap made of stainless steel with mirrored lettering “Post “Body made of aluminium, painted black Letter insertion from above and letter removal from the front. Dimension: 430 x 325 x 90 mm
| Weight | 5,30 kg |
|---|---|
| Insert | Above |
| Number of call buttons | 0 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Width of case | 325 mm |
| With protruding rain angle | Yes |
| With post retaining bracket | Yes |
| Removal | Front side |
| Height throw-in | 40 mm |
| Width throw-in | 280 mm |
| Volume of case | 12.5775 l |
| Depth of case | 90 mm |
| Box height | 430 mm |
| Number of mail boxes | 1 |
| Overall depth | 90 mm |
| Total height | 430 mm |
| Total width | 325 mm |
| Material | Stainless steel |
| Number of module positions | 1 |
| Shape | Eckig |
Additional information
| Weight | 5,30 kg |
|---|---|
| Insert | Above |
| Number of call buttons | 0 |
| Mounting method | Surface mounted (plaster) |
| Width of case | 325 mm |
| With protruding rain angle | Yes |
| With post retaining bracket | Yes |
| Removal | Front side |
| Height throw-in | 40 mm |
| Width throw-in | 280 mm |
| Volume of case | 12.5775 l |
| Depth of case | 90 mm |
| Box height | 430 mm |
| Number of mail boxes | 1 |
| Overall depth | 90 mm |
| Total height | 430 mm |
| Total width | 325 mm |
| Material | Stainless steel |
| Number of module positions | 1 |
| Shape | Eckig |