



















Spit lamp
Please select a color below to get more information about your desired color, if applicable.
This product is no longer in our assortment.
This product is no longer in our assortment.
You can find a successor of this product listed below.
Nicht lieferbar
Manufacturer's Suggested Retail Price excl. VAT
| Weight | N/A |
|---|---|
| Length | 95 mm |
| Mounting method | Spieß |
| Beam angle | Medium beam 21-40° |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Light sharing | Symmetric |
| Connectable conductor cross section | 0 mm² |
| Light outlet | 1-seitig |
| Light outlet | Direct |
| Power factor | 0.9 |
| Type of wiring | Ending |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 20 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Energy efficiency class of the provided exchangeable built-in lamp | E |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 30 |
| Protection class | I |
| Beam angle adjustable | Continuously variable |
| Unified Glare Ratio (UGR) | 1 |
| Stroboscope effect value SVM | 0.4 |
| Conductor cross section | 0 mm² |
| Flickering value Pst LM | 1 |
| Exchangeable control gear | Yes |
| Height | < 700 mm |
| Light distributor | Reflector |
| Max. system power | 4.5 W |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 15 – 25 °C |
| Dimming phase cut-off | Yes |
| Height/depth | 155 mm |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| With control gear | Yes |
| Voltage type | AC/DC |
| Surface protection | Lacquered |
| Suitable for pedestal/floor mounting | Yes |
| No dim function | Yes |
| Number of poles | 3 |
| Colour of light | White |
| Luminous flux | 330 lm |
| Adjustability | Rotating and swivelling |
| Nominal voltage | 230 V |
| Type of control gear | LED operating device voltage-controlled |
| Shape | Eckig |
Additional information
| Weight | N/A |
|---|---|
| Length | 95 mm |
| Mounting method | Spieß |
| Beam angle | Medium beam 21-40° |
| Colour consistency (McAdam ellipse) | SDCM3 |
| Light sharing | Symmetric |
| Connectable conductor cross section | 0 mm² |
| Light outlet | 1-seitig |
| Light outlet | Direct |
| Power factor | 0.9 |
| Type of wiring | Ending |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker B16 | 20 |
| Degree of protection (IP) | IP54 |
| Colour rendering index CRI | 80-89 |
| Energy efficiency class of the provided exchangeable built-in lamp | E |
| Max. number of luminaires per miniature circuit breaker C16 | 30 |
| Protection class | I |
| Beam angle adjustable | Continuously variable |
| Unified Glare Ratio (UGR) | 1 |
| Stroboscope effect value SVM | 0.4 |
| Conductor cross section | 0 mm² |
| Flickering value Pst LM | 1 |
| Exchangeable control gear | Yes |
| Height | < 700 mm |
| Light distributor | Reflector |
| Max. system power | 4.5 W |
| Rated ambient temperature according to IEC62722-2-1 | 15 – 25 °C |
| Dimming phase cut-off | Yes |
| Height/depth | 155 mm |
| Suitable for number of lamps | 1 |
| With control gear | Yes |
| Voltage type | AC/DC |
| Surface protection | Lacquered |
| Suitable for pedestal/floor mounting | Yes |
| No dim function | Yes |
| Number of poles | 3 |
| Colour of light | White |
| Luminous flux | 330 lm |
| Adjustability | Rotating and swivelling |
| Nominal voltage | 230 V |
| Type of control gear | LED operating device voltage-controlled |
| Shape | Eckig |